Éčko nenahradíte
Vitamín E je známy ako jeden z najsilnejších a najdôležitejších antioxidantov v našom organizme. Tie chránia naše bunky, pred takzvanými voľnými radikálmi. V ľudskej reči to znamená, že zabraňujú vzniku rakoviny a nádorových ochorení. Nie je to však jediná funkcia tohto vitamínu. Pôsobí na nervový systém, krvný obeh, svaly, tráviace ústrojenstvo, cievy a srdce.
Za čo všetko zodpovedá vitamín E:
- Aby nenasýtené mastné kyseliny v našom organizme fungovali tak, ako majú, potrebujú bezvýhradne vitamín E.
- Zabezpečuje správnu činnosť srdca.
- Zabraňuje nadmernému zrážaniu krvi.
- Podporuje imunitu.
- Napomáha správnemu tráveniu.
- Pôsobí ako antioxidant.
- Zabezpečuje správne vstrebávanie bielkovín.
Éčko je potrebné hlavne pre ľudí, ktorí trpia na niektoré z chronických ochorení, napríklad cukrovkou, vysokým krvným tlakom, alebo anémiou. Extrémne dôležité je aj pre fajčiarov, športovcov, alebo ľudí, ktorí vykonávajú fyzicky náročné povolanie. Dávka vitamínu E navyše vám pomôže aj pri zvýšenom strese. Jeho nedostatok sa len málokedy prejavuje výrazným spôsobom. teoreticky môžete pociťovať bolesť svalov, alebo časté kŕče, opuchy nôh, zrýchlený tep, či tráviace ťažkosti.
Vitamín E môžete svojmu telu dodať prostredníctvom kupovaných vitamínových tabliet, ale taktiež niektorými potravinami. Najvyššie množstvá sa nachádzajú v potrave rastlinného pôvodu.
Najbohatšie prírodné zdroje vitamínu E:
- rastlinné oleje
- orechy
- zelenina- obzvlášť v špenáte, kapuste a listovej zelenine
- strukoviny
- mandle
Vitamín E zaradzujeme medzi takzvané tokoferoly. Ide o vitamíny, ktoré sú rozpustné v tukoch. Ak teda svojmu telu dodávame éčko, pričom je jedno v akej forme, je potrebné zároveň skonzumovať čokoľvek s obsahom tukov. Napríklad v prípade zeleninových šalátov, ich nezabudnite pokvapkať olivovým olejom. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje okolo desiatich miligramov. Ak fajčíte, môžete ju pokojne zvýšiť i dvojnásobne.