Ako (ne)vychovať rozmaznané dieťa
Je úplne prirodzené, že každý rodič má na výchovu svojich ratolestí tú vlastnú pravdu, podľa ktorej sa snaží deťom vštepovať základné hodnoty morálky a slušnosti. Aj tu však platí, že občas nie je na škodu si nechať poradiť od skúsenejších a preto dúfame, že pre vás tento článok bude aspoň trochu užitočný.
Každý rodič pozná tú najkrajšiu radosť, keď sa na vás vaše dieťatko prvýkrát usmeje, či vysloví prvé slovíčka. Toto všetko sú pre rodiča nesmierne dojímavé momenty, pri ktorých si uvedomí, že musí túto ľudskú bytosť správne navigovať a viesť útrapami života. Ako čas ďalej plynie, musíte sa rozhodnúť, čo svojmu dieťatku dovolíte a na čo poviete razantné nie. Aj napriek vášmu dobrému srdcu mu nemôžete povoliť úplne všetko a kúpiť každú jednu vec z obchodu, na ktorú si ukáže prstom, pretože takto vediete vaše dieťa k rozmaznanosti.
Tento jav je čoraz viac viditeľný v obchodoch a nákupných strediskách, kedy sa dieťa hodí o zem a začne bez milosti trucovať. Zahanbení rodičia im okamžite kúpia všetko, čo si ich ratolesti želajú, hlavne nech s tým cirkusom skončia. Ako predchádzať takejto situácii? Už odmalička by ste mali svojmu pokladíku vštepovať hodnotu peňazí t.j. vysvetliť mu, že sa musí poriadne rozhodnúť, ktoré hračky by chcel dostať na narodeniny či ktorú sladkosť by si chcel vziať z regálu v obchode. Základom celej výchovy je dialóg a konverzácia, kedy dieťaťu vysvetlíte, že rodičia chodia do práce a všetko niečo stojí.
Ak už však príde k najhoršiemu a vaše dieťa stále trucuje, v žiadnom prípade mu nedovoľte všetko. Je to beh na dlhé trate a preto mu neustále vštepujte, že si môže kúpiť buď toto alebo ono. Musíte si uvedomiť, že výsledkom vašej výchovy by mal byť nezávislý a múdry jedinec, ktorý sa dokáže uplatniť v dnešnom hektickom svete a rozmaznanosť a namyslenosť ako povahové črty mu vo veľkom svete rozhodne nepomôžu.