Ako živnostník prispieva ekonomike
Ľudia, ktorí pracujú na živnosť zohrávajú v slovenskej ekonomike skutočne dôležitú úlohu. Práve živnostníci prispievajú k rozvoju hospodárstva v oblasti služieb, obchodu či remesiel. Ktoré aspekty ovplyvňuje ekonomiku živnostíkov? Každý živnostník, predtým ako začne vykonávať svoju činnosť musí splniť množstvo registračných a administratívnych povinností. Na základe registrácie a splnenia jednotlivých krokov bude môcť byť živnostník zárobkovo činný. V prvom rade je potrebné registrácia živnosti. Každý živnostník musí prejsť procesom registrácie na živnostenskom úrade.
Pri procese registrácie musíte vyplniť potrebné formuláre a zaplatiť poplatky. Každý živnostník, aj keď nerad, musí ohlásiť svoju povinnosť a viesť účtovníctvo na daňovom úrade. Každý živnostník musí podávať daňové priznanie a môže si zvoliť medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom. Za zamestnanca sociálne a zdravotné odvody odvádza zamestnávateľ. Zamestnanec získa výplatu a nemusí ďalej riešiť už žiadne mesačné poplatky a odvody. Práve živnostník je povinný platiť sociálne a zdravotné odvody, ktorých výška sa mení podľa výšky príjmu. Množstvo živnostníkov sa snaží minimalizovať svoje náklady, aby platili najmenšie sociálne a zdravotné odvody aké sa dajú.
No časom ich to doženie, pretože čiastka vyplácaná štátom pri maródovaní, materskej pre ženy či iné štátom vyplácané príspevky sa odvíjajú podľa zaplatených odvodov počas výkonu práce. Ak sa teda rozhodnete platiť najnižšie sociálne a zdravotné odvody musíte počítať aj s najnižšími prídavkami počas maródovania či materskej dovolenky. Živnostníci však majú možnosť uplatniť si niektorí daňové úľavy a odpočty. Založenie živnosti je relatívne jednoduchý a rýchly proces a takisto môžete pri splnení určitých podmienok získať nejaké príspevky. Živnostníci práve odvodmi a daňovými povinnosťami aktívne prispievajú do slovenskej ekonomiky.