Ako účinne bojovať proti vyrážkam
Vo všeobecnosti dermatológovia súhlasia, že by ste nikdy nemali skúšať vytláčať svoj pupienok. Môže sa to zdať mnohým lákavé, ale pamätajte, že akonáhle vyrážku vytlačíte, trvá to oveľa dlhšie, kým sa uzdraví a je pravdepodobnejšie, že vám ostane jazva. Zároveň zvyšujete riziko, že si do postihnutého miesta prinesiete infekciu a z malej vyrážky sa vykľuje zapálené a začervenané miesto.
2. Preskočte domáce recepty
Zatiaľ čo zubná pasta, citrónová šťava boli spomínané ako vynikajúce domáce prostriedky na liečbu vyrážok, dermatológovia ich neodporúčajú. Zubná pasta môže dráždiť alebo nadmerne vysušiť vašu pokožku. Citrónová šťava je tiež dráždivá a nebude mať žiadny vplyv na samotnú vyrážku. Radšej stavte na prostriedky dostupné v lekárňach.
3. Použite teplý obklad
Teplo je super jednoduchý spôsob, ako upokojiť pokožku, ak cítite podráždenie, hovorí Dr. Margarita Lolisová, dermatologička špecialistov na kožu a laserovú chirurgiu v New Yorku. Použite teplý obklad alebo paru, aby ste všetky nečistoty dostali na povrch. A akonáhle sa objaví pupienok, aplikujte ošetrenie na mieste. Alternatívne môžete použiť studený obklad, aby ste znížili opuch.
4. Pokračujte v pravidelnom umývaní tváre a sprchovaní
Vaše olejové žľazy sú aktívne po celý deň, vysvetľuje Dr. Joshua Zeichner, riaditeľ kozmetického a klinického výskumu dermatológie v nemocnici Mount Sinai. keď sa tento maz spája s nečistotou, make-upom a iným znečistením, nerobí to dobre vašej pleti. Pot po zmiešaní s nečistotou a olejom sa môže zachytiť pod mokrým oblečením, čo potenciálne zhoršuje tvorbu vyrážok. Ak napríklad po cvičení nestíhate sprchu, použite aspoň čistiace utierky.
5. Vyskúšajte čistiace sérum so zložkou kyseliny salicylovej
Ak sú vyrážky na tvári dosť časté a ste z toho už choré, možno budete chcieť prehodnotiť rutinu starostlivosti o pleť. Vyberte si čistiace sérum alebo tonikum, ktoré obsahuje glykolovú alebo salicylovú kyselinu, ktoré majú pozitívny vplyv na liečbu kožných zápalov.